září – říjen 2019 Výstava poezie Radany Šatánkové Na plotě ve Vonoklasech

Milí přátelé,

počátkem nového školního roku otevřel kohout Bělásek se svými 15 ženami výstavu básnířce a naší kamarádce, milovnici retrívrů a berdardýnů, Radaně Šatánkové!

O Radaně si kromě jejích veršů můžeme v okně přečíst i toto:-)

Bývalá novinářka, ve větší míře však kulturní publicistka, básnířka, prozaička, literární porotkyně…
Narozena r. 1980 ve Frýdku-Místku, od r. 1999 žije v Praze. Publikuje a autorsky veřejně vystupuje od r. 1995.
Vydala 6 básnických knih – v roce 1995 Okno v zahradě, r. 1999 …Dokořán, r. 2002 Básně a texty z let 1995-2002, r. 2005 Prolínání, r. 2009 Medúza. Dosud poslední samostatnou sb. z roku 2014 nese název “Domovní schůze”.
Vyšel jí i prozaický debut „Babi, ukaž zuby“, jenž je reminiscenčním textem o dětství.
Za poezii sklidila autorka i řadu ocenění, nyní již několik let porotuje literární soutěže.
Radana Šatánková byla/ je členkou těchto literárních uskupení a profesních organizací: Syndikát novinářů České republiky, literární klub Pegas (Mělník), Literární klub Dr. Nadi Benešové (Čáslav), Literárně dramatická společnost Místecká Viola (Frýdek-Místek), Skupina XXVI, Kulturní sdružení Bezručův kraj, Svaz českých fotografů, Obec spisovatelů ČR.
Publikovala v almanaších, časopisech i na internetu; v rozhlasovém archivu ČRo je k poslechu představení její tvorby v rámci pořadu “Zelené peří” od Miroslava Kováříka (2008). Některé básně jí též byly zhudebněny, spolupracuje s muzikanty. V létě 2015 jí vyšlo CD scénického čtení „Trychtýřem do hlavy“. Radana mapuje současnou literární scénu, organizuje autorská čtení zejména v Praze, Ostravě a rodném Frýdku-Místku. Je hrdá na svůj lašský původ, propaguje rodný kraj a jeho tradice.
V současnosti pracuje na rukopisech sbírek „Dedikace a Podarunky!, „Čtivo pro děti“, „Hele, v Praze se to mele“; (spolu s Edou Veselým 2016: ŽižkOFF na EX).
O svém údělu říká: „Býti básnířkou je permanentní stav!“

????????????????????????????????????

Autor příspěvku: namornik