Únor-březen 2020: Výstava V okně – poezie Josefa Straky

Dnes od rána vál u nás ve Vonoklasech pomerně silný studený vitr. Tu přivolal vločky, tu odhalil slunce a probouzející se skoro jarní příroda se celá začervenala. Kouhout Bělásek přiběhl se svými třinácti ženami tradičně k oknu, jako pokaždé, když se u něj něco děje.

A právě dnes, milí přátelé, bychom vám s radostí oznámili, že jsme vyvěsili do okna verše našeho starého kamaráda a básníka tělem i duší, Josefa Straky. Anežka usoudila, že je ještě zima a tak Pepovi přidala k básním po jednou až dvou rampouchách. 

Citlivé osobní verše si můžete přijít přečíst kdykoli, vydáte-li se po modré stezce z Černošic do Vonoklas (adresa je Na Vysoké I č.e.029, Vonoklasy). 

Ze stránek Dne poezie si dovolíme stáhnout několik slov o Pepovi pro ty, kteří jste se s ním ještě nestačili v běhu životem setkat:

„Narozen roku 1972 v Jablonci nad Nisou, autor dvou básnických sbírek z devadesátých let a…jiné časy ( G Tisk, Liberec) a Proč. ( edice Tvary, TVAR, Praha ) a knih básnicko-prozaických textů Hotel Bristol (2004), Město Mons (2005), Kostel v mlze (2008), Malé exily (2014) a Cizí země (2018) (všechny nakladatelství Cherm). Publikoval v literárních a kulturních, domácích i zahraničních, časopisech a antologiích, a jeho texty byly přeloženy do šestnácti jazyků, například do angličtiny, němčiny, španělštiny nebo arabštiny. Vystoupil na mnoha domácích a několika zahraničních básnických festivalech (Německo, Srbsko, Rumunsko, Řecko, Mexiko aj.). V srpnu tohoto roku byl hostem mezinárodního básnického festivalu Struga Poetry Evenings v Makedonii. V Rumunsku vyjde antologie jeho textů pod názvem Hotel Bristol v překladu Mircea Dana Duty. Redakčně spolupracuje s literární revue Weles, s literárně-kulturním časopisem H_aluze a jako dramaturg, organizátor a moderátor večerů poezie pak s Domem čtení Městské knihovny v Praze, AVOID Floating Gallery a kavárnou Liberál, též v Praze, dále Knihkupectvím a antikvariátem Fryč v Liberci, Světem knihy Praha ad. Žije v Praze.“

 

 

Autor příspěvku: namornik