Jak vydat svoji první knihu

V podstatě každý z nás, kteří máme psaní rádi, touží po vydání své vlastní knihy. V tomto krátkém článku bychom jen rádi předali své vlastní zkušenosti, aby se vám třeba i vaše první knížka lépe dostala na svět.

Každý autor obyčejně zažívá před vydáním knihy následujicí stavy:

1) To je ono, jdu své věci dát dohromady a vše vydám. Jen ať si to raději ještě někdo přečte.
2) záleží na tom, jakého člověka si vyberete, většinou se toho moc nedozvíte, neboť jste si vybrali někoho, kdo vás má rád a knihu vám pochválí. Tedy nakonec budete na knize dělat opět sami.
3) Vyhazuji díla, která vylepším…postupem času bych nejraději vyhodil vše

A toto je právě ten nejlepší moment k vydání knihy. Dál nezacházejte, jinak žádná kniha nevyjde.

Každý autor své prvotiny narazí hned zpočátku na další úskalí:
1) kde vezmu ISBN, aby kniha mohla být zařazena mezi oficiálně vydané publikace?
2) kdo mi vytvoří tiskové předlohy?
3) kolik bude výtisk stát, nemám moc peněz, znáte nějakou tiskárnu?
4) až budu mít knihu vytištěnu, kdo ji dostane mezi lidi?

Zmíněným dotazům je předně věnován tento článek.

Kde vezmu ISBN?
ISBN u nás přiděluje Národní knihovna České republiky. Blok ISBN doposud bezplatně na základě výpisu z živnostenského rejstříku, kde máte uvedenu vydavatelskou činnost (ať už jako fyzická osoba, sro, spolek atp.) vám vydá na základě žádosti Národní agentura ISBN v ČR (dále Příručka uživatele systému ISBN).

Tato agentura dokonce může přidělit ISBN i jedinému titulu vydanému vlastním nákladem autora! Kontaktní email je: isbn@nkp.cz

Každý, kdo vydá knihu, musí ze zákona zdarma poslat povinný výtisk knihy několika knihovnám a dalším jej nabídnout. Vše potřebné a adresy míst, kam knihu musíte poslat najdete tady >>

Kdo mi vytvoří tiskové předlohy?
Upřímně řečeno, pro tuto část vydání knihy potřebujete s málo penězi buď dobrého kamaráda grafika a nebo mít štěstí. Pokud jste již rozhodnuti pro tiskárnu,kam knihu pošlete tisknout, je velmi praktické si zvolit grafika přímo z dané tiskárny, který zná i bolístky tiskových strojů. Grafik musí připravit nejlépe pdf soubor s ořezovými značkami, domluvit se s tiskárnou na číslech barev atp.

Kolik bude výtisk stát, nemám moc peněz, znáte nějakou tiskárnu?
Nemáme žádný komerční důvod vám doporučit konkrétní tiskárnu, uvádíme jen níže tiskárny svých přátel, se kterými mají dobré zkušenosti.

V první řadě je třeba se rozhodnout před výběrem tiskárny na tom, jaký druh tisku zvolíte. Existuje buď digitální tisk – defacto laserová tiskárna, která je schopna bez dalších nákladů vydat od jednoho kusu po více kusů výtisků. Stručně řečeno tisk probíhá roztavením a napařením prášku s barvou na papír. Tato barva je však poměrně drahá a proto se vám vyplatí tímto způsobem vydat nízký počet kusů knihy.

Pak existuje ofsetový tisk, u kterého jsou barvy mnohem levnější, ale u kterého potřebujete zaplatit tiskové předlohy – „plechy“, na které budou pak tiskařské stroje barvu nanášet. Tedy tímto způsobem tisku vydáváme knihy nejčastěji v nákladu cca.více než 300 výtisků. Číslo 300 jsme udali naprosto nezodpovědně jen ze zkušenosti, každou tiskárnu zažádejte o kalkulaci nákladů oběma možnostmi tisku a uvidíte.

Dále se budete muset rozhodnout, kolik barev pro tisk knihy budete potřebovat. U digitální tiskárny je to možná jedno, u ofsetového tisku potřebujete zaplatit pro každý barevný válec jednu tiskovou matrici a to tisk knihy podstatně prodražuje.

Na cenu vydání knihy má rovněž vliv vazba knihy. Rozlišujeme tyto základní typy vazeb:

Vazba V1 – sponka, vhodná pro slabé sešitové vydání
Vazba V2 – lepená knižní vazba, brožovaná – dejte pozor na výběr tiskárny, aby do vazby dala dostatečné množství lepidla, nešetřila a kniha se vám časem nerozpadla
Spirálová vazba – prostě kalendář se spirálkou
Vazba V4 – šitá vazba s měkkými deskami, dobrá pro časté namáhání knihy
Vazba V8 – poctivá šitá vazba s tvrdými knižními deskami, šité dvojlisty – nejkvalitnější, ale také nejdražší

Našim přátelům tiskly knihy a byli spokojeni s následujícími tiskárnami:
PDTisk
VSTisk
PBTisk
Calamarus

Jak dostanu knihu mezi lidi?
Pokud se za vás nepostaví majetný vydavatel s vlastní distribucí, platí tu pravidlo, kdo se stará, ten má. Nejlépe svoji první knihu dostanete mezi lidi na vlastních literárních čteních.
Řada knihkupectví Vám sice na kauci knihu dá do svých regálů, jakmile tam přijdete za měsíc, dost často zjistíte, že ani knihkupec vaši knihu v regálů nenajde. A jak ji tam má najít nahodilý čtenář?
Regály v knihkupectvích mají totiž svoji cenu a těm nejvíce viditelným poličkám přísluší knihy s velkou pravděpodobností prodeje.
Zbývají vám pak sociální a sítě a k zahození nejsou ani velké distrubučíní řetězce. Ty po vás sice budou požadovat poměrně vysokou odměnu za prodej knihy, ale zato knize udělají dobrou propagaci.

Nepokládáme se za extra odborníky, ale vydávání se věnujeme poměrně dlouho, v případě dotazů, pokud budeme vědět, rádi Vám poradíme na emailu ceskamore zavináč gmail.com

Autor příspěvku: namornik